Autostrada A2

Autostrada A2


Autostrada A2 nosi nazwę Autostrady Wolności. Docelowo będzie miała długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaskę. W 2012 roku połączyła Warszawę z siecią europejskich autostrad.

Autostrada A2 przebiega z zachodu na wschód przez centralne województwa: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, a w przyszłości także i lubelskie. Obecnie występuje w dwóch odcinkach: łączy zachodnią granicę kraju z Poznaniem, Łodzią i Warszawą oraz stanowi obejście Mińska Mazowieckiego.

Autostrada A2 jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. W Świebodzinie łączy się z drogą ekspresową S3, umożliwiając już dzisiaj zjazd w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina na północy i Zielonej Góry na południu, a docelowo aż do Świnoujścia i granicy z Czechami przez Lubin i Legnicę. W Poznaniu stanowi Południową Obwodnicę miasta i wkrótce zostanie rozbudowana do trzech pasów w każdym kierunku. Wcześniej łączy się z drogą ekspresową S11, którą już teraz ominiemy Poznań od zachodu, a w przyszłości dojedziemy do Koszalina na północy. Tu także już wkrótce połączy się z drogą ekspresową S5 biegnącą na południe w kierunku Leszna i Wrocławia. Na wschód od Poznania autostrada A2 po raz kolejny łączy się z drogą S11, która tym razem biegnie na południe do Kórnika, a w przyszłości doprowadzi aż do Bytomia. Dalej krzyżuje się zaś z gotową drogą ekspresową S5 do Gniezna, a docelowo do Bydgoszczy i połączenia z autostradą A1 w Nowych Marzach. Na wysokości Łodzi autostrada A2 połączy się docelowo z drogą ekspresową S14, jako Zachodnią Obwodnicą Łodzi i umożliwi połączenie z drogą S8 na wysokości Pabianic. W Strykowie łączy się z autostradą A1. Już teraz daje możliwość jazdy autostradą na północ aż do Trójmiasta przez Włocławek i Toruń, trwa zaś budowa Wschodniej Obwodnicy miasta, która umożliwi docelowo dojazd autostradą do Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, Śląska i granicy z Czechami. W Warszawie autostrada A2 przechodzi w drogę ekspresową S2 i stanowi Południową Obwodnicę stolicy. W Konotopie łączy się z drogą ekspresową S8, którą dojedziemy do Wrocławia i wkrótce także do Białegostoku. Na zachodzie Warszawy połączy się z drogą ekspresową S17, którą w ciągu kilku najbliższych lat dojedziemy do Lublina, a docelowo do Zamościa i granicy z Ukrainą. Południowa Obwodnica Warszawy urywa się w połowie drogi i trwa budowa jej pozostałej części. Autostradowe połączenie między Warszawą a Obwodnicą Mińska Mazowieckiego, gdzie istnieje już kolejny, ponad 20 km odcinek autostrady, jest na etapie planowania. Podobnie jak dalszy ciąg autostrady w kierunku wschodniej granicy z Białorusią. Tu, na wysokości Międzyrzeca Podlaskiego, A2 skrzyżuje się w odległej raczej przyszłości z drogą ekspresową S19, dając połączenie z Białymstokiem, Lublinem i Rzeszowem.

gminy partnerskie

Dołącz do najlepszych

Stowarzyszenie Samorządowe A2 Wielkopolska skupiające 16 jednostek samorządowych łączy jeden wspólny cel, czyli promowanie i przyciągnięcie do siebie jak najwięcej inwestorów, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Pokazali jak przyciągnąć inwestora

Blisko 70 uczestników wzięło udział w konferencji pn. „Rola samorządu w procesie pozyskiwania inwestora” zorganizowanej w dniu 6 listopada w gminie Stare Miasto. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Samorządowe A2-Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – Centrum Obsługi Inwestora.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Targi China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie w dniach 07-09 czerwca 2016 roku

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska zaprasza do udziału w V edycji workshopu Europy Centralnej i Wschodniej podczas targów China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie, które odbędą się w dniach 07-09 czerwca 2016 roku, to największa tego typu impreza w Polsce.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

ul. Główna 16B, 62-571 Stare Miasto
Telefon: 63 241 62 16
E-mail: biuro@a2wielkopolska.eu

Copyright © 2014 A2 wykonanie